Final instructions for the weekend – REST UP!!

Athletes – please no pool days, park days, all day bbq’s etc. in the sun tomorrow. We will have a quick turnaround with prelims tomorrow afternoon and finals first thing Saturday morning. Stretch out and ice down anything that doesn’t feel so good this evening.

Home stretch (pun intended)! Last 3 weeks of the season, let’s make sure we put ourselves in the best position possible to finish this season strong.

Reach out to me with any questions and/or concerns for the weekend, or otherwise.

*see previous two posts for meet info/schedule and who’s running what.

Coach Tasker

michael_tasker@dpsk12.org

720.648.8943

Who is running what tomorrow

ATHLETES – please arrive at least 1 and a half hours before your scheduled event. See previous post for meet schedule.

  • HS Girls 100 Meter Dash
    • Elizabeth Johnson
    • Mina Khadem
    • Michelle McDonald
  • HS Girls 200 Meter Dash3 Entries
    • Elizabeth Johnson
    • Michelle McDonald
    • Kyairra Reigh
  • HS Girls 400 Meter Dash2 Entries
    • Colette Marinelli
    • Kyairra Reigh
  • HS Girls 800 Meter Run2 Entries
    • Julia Schor
    • Grace Todd
  • HS Girls 1600 Meter Run3 Entries
    • Leah Hill
    • Grace O’Meara
    • Julia Schor
  • HS Girls 3200 Meter Run2 Entries
    • Leah Hill
    • Sophia Shiroff
  • HS Girls 100 Meter Hurdles1 Entry
    • Camila Read
  • HS Girls 300 Meter Hurdles3 Entries
    • Abby Dimarco
    • Christina Doolan
    • Caroline Smits
  • HS Girls 4×100 Meter Relay1 Entry
    • Team A
  • HS Girls 4×800 Meter Relay1 Entry
    • Team A
  • HS Girls High Jump2 Entries
    • Camille Cummings
    • Liska Torok
  • HS Girls Long Jump1 Entry
    • Olivia Ellis
  • HS Girls Discus1 Entry
    • Esther Amato
  • HS Girls Shot Put1 Entry
    • Esther Amato

Boys HS

  • HS Boys 100 Meter Dash2 Entries
    • Isaiah Davis
    • Nolan Dooling
  • HS Boys 200 Meter Dash2 Entries
    • Isaiah Davis
  • HS Boys 400 Meter Dash2 Entries
    • Javan Abraham
    • Garrett Johnson
  • HS Boys 800 Meter Run2 Entries
    • Benjamin Hopper
    • Kai Luna
  • HS Boys 1600 Meter Run3 Entries
    • Benjamin Hopper
    • Ian Logan
    • Kai Luna
  • HS Boys 3200 Meter Run3 Entries
    • David Anderson
    • Charlie Keglovitz
    • Eamon Nussbaum
  • HS Boys 110 Meter Hurdles3 Entries
    • Marcus Burnett
    • Jackie Dunning
    • Cooper Needham
  • HS Boys 300 Meter Hurdles2 Entries
    • Marcus Burnett
    • Cooper Needham
  • HS Boys 4×400 Meter Relay1 Entry
    • Team A3:44.95
  • HS Boys High Jump2 Entries
    • Eddie Jackson
    • Lucas Nussbaumer
  • HS Boys Long Jump3 Entries
    • Isaiah Davis
    • Nolan Dooling
    • Jackie Dunning
  • HS Boys Discus1 Entry
    • Blaine Fisher
  • HS Boys Shot Put1 Entry
    • Blaine Fisher

Meet Schedule for this Weekend – Liberty Bell Invite.

@ Littleton High School

Friday (Rolling)


4:30pm – 100H prelim
4:50 – 110H prelim
5:05 – 100m prelim
5:50 – 400m prelim
6:30 – 300H prelim
7:05 – 200m prelim
8:00 – 800m finals
9:20 – 3200m fast sections final

Saturday *All events finals (NOT rolling)


9:30am – 3200 (slow sections) finals
10:05 – Sprint Medley (1-1-2-4) finals
10:20 – 4x800m finals
10:55 – 100H finals
11:05 – 110H finals
11:10 – 100m Para finals
11:15 – 100m finals
11:20 – 4x200m finals
11:40 – 1600m finals
1:05 – 4x100m finals
1:35 – 400m finals
1:45 – 300H finals
1:55 – 200m Para finals
2:00 – 200m finals
2:10 – 4x400m finals

FIELD EVENTS

Friday – 4:30pm

Girls Pole Vault

Boys High Jump

Boys & Girls Long Jump

Boy Shot Put

Girls Discuss

Saturday – 9:00am

Boys Pole Vault

Girls High Jump

Boys & Girls Triple Jump

Girls Shot Put

Boys Discuss

Who is running what tomorrow 6/10

  • @All-City Stadium
  • See previous post for event times and schedule
  • HS Girls 100 Meter Dash
    • Elizabeth Damon
    • Olivia Ellis
    • Elise Hutt
    • Ella Rannie
  • HS Girls 200 Meter Dash4 Entries
    • Elizabeth Damon
    • Olivia Ellis
    • Elise Hutt
    • Ella Rannie
  • HS Girls 800 Meter Run3 Entries
    • Grace Burnett
    • Evelyn Higgins
    • Clara Lorenzo
  • HS Girls 1600 Meter Run3 Entries
    • Clara Artley
    • Clara Lorenzo
    • Bri O’Meara
  • HS Girls 100 Meter Hurdles1 Entry
    • Camila Read
  • HS Girls 300 Meter Hurdles2 Entries
    • Juliana Garcia-Gallo
    • Camila Read
  • HS Girls 4×100 Meter Relay1 Entry
    • Team A1:00:00.
  • HS Girls 4×800 Meter Relay1 Entry
    • Team A10:21.86
  • HS Girls High Jump1 Entry
    • Camille Cummings4-6
  • HS Girls Long Jump1 Entry
    • Olivia Ellis

Boys HS

  • HS Boys 100 Meter Dash4 Entries
    • Jace Bailey
    • Nolan Dooling
    • Jaylen Eubanks
    • Eddie Jackson
  • HS Boys 200 Meter Dash4 Entries
    • Jace Bailey
    • Eddie Jackson
    • Garrett Johnson
    • James Tucker
  • HS Boys 800 Meter Run3 Entries
    • Allen Harder
    • Charlie Kruger
    • Jameson Leigh
  • HS Boys 1600 Meter Run2 Entries
    • Finn Egan
    • Quinn Higgins
  • HS Boys 3200 Meter Run2ntries
    • Charlie Kruger
    • Devin Morse
  • HS Boys 4×100 Meter Relay1 Entry
    • Team A
  • HS Boys 4×800 Meter Relay1 Entry
    • Team A9:05.96
  • HS Boys High Jump4 Entries
    • Eddie Jackson
    • Gabriel Nagel
    • Lucas Nussbaumer
    • Jasper Pearcy
  • HS Boys Long Jump4 Entries
    • Nolan Dooling
    • Jackie Dunning1
    • Noah Levi
  • HS Boys Discus1 Entry
    • Blaine Fisher131-3
  • HS Boys Shot Put1 Entry
    • Blaine Fisher43-1

Meet Schedule Tomorrow, 6/10

@ All-City Stadium

Note from DPS Athletics hosting the meet:

Due to COVID Testing happening in the East Parking lot Parents/spectators need to park at South High School, walk down and enter through the NORTHEAST gate of the stadium.

Meet Schedule:

  • Throwers and Jumpers arrive at 8:00am
  • If you are in the first 4 running events arrive no later than 10:00am
  • Everyone else arrive before 11:00am
Field Events 
Shot & Discus Weigh Ins near the Shot Put Area on the West Side8:15 a.m. – 8:40 a.m. 
  
Girls Shot Put9:00 a.m.
Boys Discus9:00 a.m.
  
Girls Triple Jump (West pit)9:00 a.m.
Boys Long Jump (East pit)9:00 a.m.
  
Girls Long Jump (East pit)Approx 10:15 a.m. 
Boys Triple Jump (West pit)Approx 10:15 a.m. 
  
Girls High Jump9:00 a.m.
Boys High Jump9:30 a.m.
  
Boys Shot PutApprox 10:15 a.m. 
Girls DiscusApprox 10:15 a.m. 
  

Running events will begin at 10:30am and will be a rolling schedule.

Girls Sprint Medley
Boys 4 x 800 Relay
Girls 4 x 800 Relay
Boys 110M Hurdles
Girls 100M Hurdles
Boys 100M Dash
Girls 100 M Dash
Boys 4 x 200 Relay
Girls 4 x 200 Relay
Boys 1600 M Run
Girls 1600 M Run
Boys 4 x 100 Relay
Girls 4 x 100 Relay
Boys 400 M Dash
Girls 400 M Dash
Boys 300 M Hurdles
Girls 300 M Hurdles
Boys 800 M Run
Girls 800 M Run
Boys 200 M Dash
Girls 200 M Dash
Boys 3200 M Run
Girls 3200 M Run
Boys 4 x 400 Relay
Girls 4 x 400 Relay

Timeline for this Weekend –

2 meets over 3 days this weekend! I will post a more detailed schedule along with some more information about the meets. We will notify athletes again at practice tomorrow what they are running, and when, and I will also post it here in the morning as well. Again, more information to come, but wanted to get the start times in front of everyone.

Thursday – DPS Varsity Meet (a lot of our younger athletes will get an opportunity to run here as we send some varsity athletes to Liberty Bell Friday & Saturday.

  • Start time is 9:00am for Field events and 10:30 for track events.
  • @ All-City Stadium

Friday – Liberty Bell (prelims)

  • 4:30pm start time
  • @ Littleton Public Schools Stadium (Littleton HS)

Saturday – Liberty Bell (Finals)

  • 9:00am start time
  • @ Littleton Public Schools Stadium (Littleton HS)

Meet Schedule & Info for Tomorrow @ All-City

See below message from DPS athletics to spectators:

  • Many of our student athletes are NOT fully vaccinated so please continue to wear masks as you enter venues and move to your seating area. 
  • ALL SPECTATORS MUST ENTER THROUGH THE NORTHEAST GATE –  AND SIT IN THE EAST STANDS OF ALL CITY STADIUM .   
  • Thank you for cheering for your students and your team in a positive way.  You are responsible in helping us create a positive atmosphere.
  • Bathrooms for spectators are available under the East stands.
  • Concessions will not be available. 
  • Indoor access is not available·         In the event of weather, spectators will be asked to return their cars.

Meet Schedule Below: (See previous post for who is running what)

  • Throwers: Weigh-Is at 8:15am and events will start at 9:00am
    • ARRIVE AT 8:00AM
  • Jumpers: Events will start at 9:00am
    • ARRIVE AT 8:00AM

RUNNING EVENTS WILL BEGIN AT 11:30AM, AND WILL BE A ROLLING SCHEDULE.

  • ALL RUNNING EVENTS ARRIVE AT 10:00AM

Girls Sprint Medley
Boys 4 x 800 Relay
Girls 4 x 800 Relay
Boys 110M Hurdles
Girls 100M Hurdles
Boys 100M Dash
Girls 100 M Dash
Boys 4 x 200 Relay
Girls 4 x 200 Relay
Boys 1600 M Run
Girls 1600 M Run
Boys 4 x 100 Relay
Girls 4 x 100 Relay
Boys 400 M Dash
Girls 400 M Dash
Boys 300 M Hurdles
Girls 300 M Hurdles
Boys 800 M Run
Girls 800 M Run
Boys 200 M Dash
Girls 200 M Dash
Boys 3200 M Run
Girls 3200 M Run
Boys 4 x 400 Relay
Girls 4 x 400 Relay

REMINDER: JV meet is this morning at South HS – 10am start.

Coach Tasker

720.648.8943

Varsity Meet Entries Saturday 6/5

  • Girls 100m Dash
    • Elise Hutt13.50h
    • Elizabeth Johnson12.78
    • Michelle McDonald12.11
  • HS Girls 200 Meter Dash4 Entries
    • Elise Hutt27.50h
    • Elizabeth Johnson26.03
    • Michelle McDonald25.09
    • Kyairra Reigh23.72
  • HS Girls 400 Meter Dash1 Entry
    • Colette Marinelli1:13.56
  • HS Girls 800 Meter Run4 Entries
    • Clara Artley3:04.34
    • Grace Burnett2:41.72
    • Evelyn Higgins2:52.04
    • Clara Lorenzo2:54.33
  • HS Girls 1600 Meter Run4 Entries
    • Bri O’Meara
    • Grace O’Meara5:51.37
    • Sophia Shiroff
    • Grace Todd5:45.77
  • HS Girls 3200 Meter Run0 Entries
  • HS Girls 100 Meter Hurdles0 Entries
  • HS Girls 300 Meter Hurdles1 Entry
    • Juliana Garcia-Gallo51.18
  • HS Girls 4×100 Meter Relay0 Entries
  • HS Girls 4×200 Meter Relay1 Entry
    • Team A1:51.62
  • HS Girls 800 Meter Sprint Medley Relay1 Entry
    • Team A
  • HS Girls 4×400 Meter Relay2 Entries
    • Team A
    • Team B
  • HS Girls 4×800 Meter Relay1 Entry
    • Team A10:30.31
  • HS Girls High Jump2 Entries
    • Camille Cummings
    • Liska Torok3-8
  • HS Girls Long Jump0 Entries
  • HS Girls Triple Jump0 Entries
  • HS Girls Pole Vault0 Entries
  • HS Girls Discus1 Entry
    • Esther Amato57-3
  • HS Girls Shot Put1 Entry
    • Esther Amato22-10

Boys HS

  • HS Boys 100 Meter Dash4 Entries
    • Isaiah Davis11.40h
    • Korey Hairston10.88
    • Ben Kirk11.12
    • Cooper Needham11.20h
  • HS Boys 200 Meter Dash4 Entries
    • Boston Carlson25.18
    • Isaiah Davis22.70h
    • Korey Hairston22.37
    • Ben Kirk22.5
  • HS Boys 400 Meter Dash3 Entries
    • Javan Abraham53.97
    • Sean Donelson53.59
    • Garrett Johnson56.00
  • HS Boys 800 Meter Run4 Entries
    • Grant Elliot
    • Allen Harder
    • Jameson Leigh
    • Ian Logan2:24.08
  • HS Boys 1600 Meter Run4 Entries
    • David Anderson5:40.04
    • Benjamin Hopper5:10.09
    • Kai Luna5:15.34
    • Eamon Nussbaum4:53.59
  • HS Boys 3200 Meter Run2 Entries
    • Charlie Keglovitz11:17.20
    • Charlie Kruger11:33.09
  • HS Boys 110 Meter Hurdles2 Entries
    • Marcus Burnett17.18
    • Jackie Dunning18.00
  • HS Boys 300 Meter Hurdles2 Entries
    • Marcus Burnett42.99
    • Cooper Needham38.50
  • HS Boys 4×100 Meter Relay1 Entry
    • Team A42.54
  • HS Boys 4×200 Meter Relay1 Entry
    • Team A1:37.94
  • HS Boys 4×400 Meter Relay2 Entries
    • Team A3:44.95
    • Team B3:44.95
  • HS Boys 4×800 Meter Relay1 Entry
    • Team A9:05.96
  • HS Boys High Jump4 Entries
    • Eddie Jackson4-10
    • Gabriel Nagel
    • Lucas Nussbaumer
    • Jasper Pearcy
  • HS Boys Long Jump4 Entries
    • Isaiah Davis19-9
    • Jackie Dunning
    • Ben Kirk17-8.25
    • Noah Levi
  • HS Boys Triple Jump0 Entries
  • HS Boys Pole Vault0 Entries
  • HS Boys Discus2 Entries
    • Mack Coffman88-2
    • Blaine Fisher131-3
  • HS Boys Shot Put2 Entries
    • Mack Coffman23-10.25
    • Blaine Fisher43-1